Bardzo trudno określić, jakie szalunki systemowe będą potrzebne do danego elementu konstrukcyjnego, a to ze względu na ich ilość rodzajów. Obecnie wyróżnia się szalunki ścienne, szalunki fundamentowe, szalunki słupowe, szalunki do wykopów oraz szalunki systemowe. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić, czym te szalunki różnią się od siebie i jaka jest ich rola we wznoszeniu budynków.
Rodzaje szalunków, a ich wykorzystanie w budownictwie specjalnym
Pierwszym i zarazem najbardziej znanym rodzajem szalunków są szalunki fundamentowe. Konstrukcja fundamentowa zazwyczaj ma małe rozmiary, przez co elementy, które są lekkie, aby nie używać do nich żurawia. Warto pamiętać też o tym, aby nie szalować elementami ciężkimi. Ponadto każdy system szalunkowy uwzględnia zasady BHP, dlatego tak ważne jest, aby stosować je zgodnie z ich przeznaczeniem i instrukcją montażu.
Kolejnym rodzajem szalunków są szalunki ścienne. Dostępne są w dwóch rodzajach: do montażu ręcznego oraz do montażu dźwigiem. Jeśli na budowie jest do dyspozycji dźwig to właśnie szalunki do montażu dźwigiem będą odpowiednim wyborem. Przy wyborze tego rodzaju szalunków pod uwagę należy również wziąć ilość osprzętu tj., zamków, ściągów, belek i innych elementów,
Następnym rodzajem szalunków są szalunki słupowe. Szalunki tego typu cechują się szybkością montażu. Jednakże na budowie zaleca się używanie oddzielnych zestawów szalunków do słupów i ścian, ponieważ znacznie przyspiesza to proces budowy.
Następnym rodzajem szalunków są szalunki stropowe. Ich wybór jest ogromny, ponieważ mamy możliwość szalowania systemem tradycyjnym lub też możemy skorzystać z systemu szybkiego rozdeskowania, który nie ukrywajmy znacznie przyśpiesza budowanie. Dobór odpowiednich szalunków stropowych polega na analizie projektu stropu. Niewątpliwie sam rodzaj stropu narzuca też odgórnie konkretne rozwiązanie, które możemy zastosować.
Dobór szalunków systemowych wcale nie jest łatwym zadaniem, choć może się tak wydawać. Wielu kierowników budowy zwraca na to szczególną uwagę. Jeśli nie wiemy dokładnie jaki system wybrać koniecznie po pomoc zwróćmy się do kierownika budowy.