Żarówki LED to chyba najbardziej pożądane komponenty oświetlenia ledowego. Zastępują nam zazwyczaj nasze zwykłe żarówki, a także są głównym źródłem oszczędności wynikających z korzystania z LED.
Zacznijmy może od tego, że samo wyrażenie „żarówka LED” jest niepoprawne. Dlaczego? Żarówką nazywamy elektryczne źródło świata, podczas gdy nasza ledowa „żarówka” jest niczym więcej jak kompletem kilkudziesięciu diod elektroluminescencyjnych które równomiernie rozłożone dają światło. To światło jest uzyskiwane poprzez „skoki” elektronów wewnątrz półprzewodnika, a następnie nadmiar energii jest uwalniany w postaci światła. Nie jest to elektryczne źródło światła jak np. w przypadku żarówek żarowych, dlatego więc określenie żarówki LED jest niepoprawne, jak można zauważyć w wielu sklepach.
Światło wytwarzane przez tzw. żarówki LED jest uzyskiwane poprzez wykorzystywanie specjalnych związków chemicznych; różne związki dają różne rezultaty, i tak np. fosforek glinowo-galowy da nam światło w kolorze zielonym, a selenek cynku światło niebieskie. Jak można się domyślić, dzięki takiemu zastosowaniu pierwiastków otrzymujemy bezpośrednio wytworzone światło, nie tracimy przez to na efektywności energetycznej tak jak to się dzieje z klasycznie „barwionymi” żarówkami gdzie stosowane są różne filtry. Jest to jednocześnie ekologiczne, ekonomiczne, a także przyjemne dla oka.
Energooszczędność żarówek… a raczej źródeł światła LED wynika w głównej mierze z tego, że w porównaniu do żarówek żarowych lub halogenowych nie psują się i nie trzeba ich wymieniać z tak dużą częstotliwością. Poza tym pobór mocy jest drastycznie niższy, wahający się średnio między 2 a 15 Wattów. Kilkukrotnie mniejsza moc zostawia o wiele mniejsze kwoty na rachunkach.
Do pomieszczeń codziennego użytku takich jak salon, przedpokój czy kuchnia będziemy chcieli zazwyczaj zamontować białe źródła LED. Tutaj mamy do wyboru aż trzy wersje żarówek: biały zimny, biały ciepły oraz biały neutralny. Różnią się one nieznacznie generowanymi odcieniami, dzięki czemu możemy dostosować naświetlenie do koloru ścian lub mebli, jednocześnie zachowując wszystkie zalety użytkowania światła LED.