Skip to content
Menu
Komi BUD
Komi BUD
8 czerwca 20218 czerwca 2021

Tynki maszynowe to szybki i wygodny sposób wykończenia ścian

Tynki maszynowe to szybki i wygodny sposób wykończenia wszelkich budynków od mieszkań po duże budynki użytkowe. Jest to coraz popularniejsza forma nakładania tynku, która czyni pracę bardziej ekonomiczną i dokładniejszą, a dodatkowo znacznie przyspiesza prace wykończeniowe. Czym różnią się maszynowe tynki, od tych nakładanych ręcznie? Jakie mieszanki można w ten sposób zastosować? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Tynkowanie ręczne, czy maszynowe?

Tynkowanie ręczne i maszynowe różni się przede wszystkim sposobem nałożenia tynku, pozostałe prace pozostają niezmienione. Naniesienie tynków maszynowo odbywa się przy pomocy specjalnych agregatów i pozwala zaoszczędzić znaczną ilość czasu i obniżyć koszt wykończenia pomieszczeń. Tynki nakładane maszynowe skutecznie wypierają tynkowanie ręczne zwłaszcza na dużych budowach i przy znacznych powierzchniach ścian i sufitów. Prace zakończą się nawet 4. razy szybciej, co pozwoli na rozpoczęcie kolejnych etapów remontu, czy wykończenia pomieszczenia. Dodatkowo ten rodzaj tynkowania odznacza się wyjątkową dokładnością i jakością, zwłaszcza gdy wykonywane jest przez doświadczonych fachowców.

Tynki maszynowe – zalety

Główną zaletą tynkowania maszynowego jest jakość wykonania, która jest na bardzo wysokim poziomie. Można to osiągnąć dzięki zastosowaniu mieszanek renomowanych firm, które mają zawsze dokładnie takie same parametry, dzięki mieszaniu ich w agregacie. Tynki nakładane maszynowo przynoszą znaczną oszczędność czasu, a więc jest to również tańsza opcja, gdyż ekipę tynkarską wynajmuje się na krócej, zatem im większa powierzchnia wykańczanych pomieszczeń, tym większa oszczędność czasu i pieniędzy. Wykwalifikowana ekipa tynkarzy jest w stanie kilkukrotnie szybciej nałożyć tynk przy pomocy agregatu niż ręcznie, a fachowcy są w stanie położyć nawet 100 m2 tynku każdego dnia!

Maszynowo tynki można nakładać na sufity i ściany, wykorzystując do tego tynki gipsowe lub tynki cementowo–wapienne. Są to produkty o wysokiej trwałości i znacznej odporności na niekorzystne działanie różnych czynników.

Tynki gipsowe

Tynki gipsowe stosuje się wewnątrz budynków, a po ich użyciu otrzymuje się estetyczną powierzchnię gotową do dalszych prac wykończeniowych. Są one niezwykle gładkie, co sprawia, że świetnie nadają się do malowania. Mogą być wykorzystywane w pomieszczeniach o wilgotności do 70%, a więc sprawdzą się dobrze we wszystkich pomieszczeniach użytkowych i mieszkalnych – również w łazienkach, czy kuchniach.

Tynki gipsowe nakłada się na powierzchnię tylko raz, a warstwa ma około 2 cm grubości. Bardzo dobrze wpływają na warunki panujące w pomieszczeniu, gdyż są dobrym izolatorem, a więc latem budynek się tak szybko nie nagrzewa, a zimą lepiej zatrzymuje przyjemną temperaturę. To oznacza, że ogrzewanie staje się bardziej wydajne i ekonomiczne. Tynki gipsowe dobrze przepuszczają wilgoć, pochłaniając jej nadmiar lub oddając wilgoć, gdy w pomieszczeniu jest zbyt sucho, dzięki temu w budynku panuje przyjemny mikroklimat.

Tynki cementowo–wapienne

Tynki cementowo–wapienne są bardzo wytrzymałe, dlatego można jest stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Mają bardzo wysoką przyczepność do podłoża, dzięki czemu mogą być stosowane na różnych powierzchniach.

Zastosowanie tynku cementowo–wapiennego pozostawia lekko chropowatą ścianę o ciekawej fakturze, dlatego może on być ostatnim elementem prac wykonywanych na ścianach, ale można je także dodatkowo wykończyć przy pomocy: gładzi tynkowych, sztablatury lub tynków mineralnych bądź akrylowych.

Tynki tego typu dobrze wyciszają pomieszczenie i sprawiają, że ciepło jest akumulowane, co pozwala na znaczne oszczędności w sezonie grzewczym. Tynki cementowo–wapienne są również wyjątkowo trwałe i odporne na uszkodzenia, a także mrozoodporne. Zapobiegają nadmiernemu gromadzeniu się wilgoci w pomieszczeniu i chronią przed powstawaniem grzybów oraz pleśni.

Ostatnie artykuły

  • Porównanie Kantorów: Jak Wybrać Najlepszy?
  • Tajemnice Żłobka Kurdwanów – Co powinieneś wiedzieć?
  • Personalizacja Reklam: Jak Wykorzystać Big Data do Tworzenia Indywidualnych Doświadczeń Użytkowników?
  • Od zera do serwisu: Jak samodzielnie naprawić zabytkowe zegary
  • Jak zbudować kompostownik DIY: ekologiczne podejście do odpadów ogrodowych

Najciekawsze:

  • Moduły LED
  • Oprawy LED
  • Profile LED
  • Sterowniki LED
  • Świetlówki LED
  • Taśmy LED
  • Żarówki LED
  • Zasilacze LED
©2025 Komi BUD | Powered by WordPress and Superb Themes!