W trakcie dekoracji pomieszczeń niejednokrotnie będziemy się zmagać z musem ułożenia naszego oświetlenia w kreatywny, niebanalny sposób. Będzie to od nas wymagało nie tylko inwencji twórczej, ale i odpowiednich środków. Bardzo możliwym jest, że jednym z tych środków będą profile aluminiowe LED. Ale czym one są?
Profil LED to wklęsła listwa, od której wewnętrznej strony jest montowany element LED, najczęściej taśma. Następnie – choć opcjonalnie – przykrywana jest ona warstwą zabezpieczającą, o której będzie niżej. Zakup profilu to raczej same zalety, pod warunkiem, że wyboru dokonujemy świadomie i przemyślanie. Jeśli nie jesteśmy zbyt dobrze zaznajomieni z tematem, może to skutkować przepaleniem niektórych materiałów, niską wydajnością światła lub niezadowalającymi rezultatami ostatecznej konfiguracji.
Zaczynając od samych fundamentów, zobaczmy jakie są dostępne tworzywa z których się tworzy profile. Praktycznie na każdym miejscu znajdziemy profile aluminiowe LED z aluminium, ale rzadziej spotykanym są też profile PCV. Z tych drugich raczej nigdy nie powinniśmy korzystać, gdyż się zupełnie do tego nie nadają, przede wszystkim ze względu na tragiczne odprowadzanie ciepła, co ma ogromny wpływ na żywotność diod LED. Profile aluminiowe z kolei służą do tego świetnie i to właśnie te warianty odnajdziemy najczęściej w sklepach.
Jest kilka powodów dla których warto przy stosowaniu oświetlenia typu LED zaopatrzyć się w odpowiednio dobrany profil do danego miejsca czy płaszczyzny. Przede wszystkim umożliwiają nam rozłożenie diod w równomiernej odległości, ich stabilne ułożenie, a dzięki najróżniejszym wariantom profili aluminiowych o różnych kątach, będziemy mogli je dostosować do niemal każdej prostej powierzchni. Na taki profil można nałożyć specjalną przesłonę, którą zwieńczymy nasze gotowe rozwiązanie. Przesłonka zakryje diody, dzięki czemu nie będą one widoczne w kluczowych miejscach, jak np. kuchnia, a przy okazji zabezpieczy je przed ewentualnym zmoknięciem.
Profile aluminiowe LED sprawiają, że światło rozchodzi się równomiernie, nie ma przerw ani „odskoków” w jasności, a całość prezentuje się profesjonalnie i jest zadowalająca dla oka. Koniec końców – temat mus. Musimy wiedzieć co potrzebujemy, dla jakiej powierzchni, jak wiele i oczywiście jakiego efektu końcowego się spodziewamy. Mając to wszystko na uwadze możemy przystąpić do zakupów.