Spoglądając na różne czynniki, które mogą uszkodzić tak istotny dla człowieka aparat wzroku, na samą myśl przychodzi pytanie, czy oświetlenie LED, które ma niewątpliwie wiele zalet może uszkodzić ludzki wzrok, a jeżeli tak to w jakim stopniu?
Na początku warto rozgraniczyć oświetlenie LED. Pierwsza grupa to świtało białe, przeznaczone do typowo ogólnych zastosowań. Druga grupa to LED do zastosowań specjalnych, które emitują światło z zakresu UV, IR lub niebieskim ( którego nieodpowiednie zastosowanie może źle się skończyć dla człowieka).
Warto zaznaczyć, że oświetlenie LED, jest przez sklasyfikowane na równi z innymi źródłami światła sztucznego w Normie Europejskiej, jako mogące mieć negatywny wpływ na wzrok. Do podstawowych zagrożeń wynikających z użytkowania sztucznego oświetlenia należą:
- Ryzyko promieniowania UV – szkodliwe dla rogówki i soczewki oka;
- Ryzyko światła niebieskiego – szkodliwe dla siatkówki oka;
- Ryzyko promieniowania cieplnego – szkodliwe dla siatkówki oka;
- ryzyko promieniowania IR – szkodliwe dla rogówki i soczewki oka;
Jak ryzyko wystąpienia zagrożenia ma się w praktyce? Najważniejsze jest oczywiście z jaka mocą istnieje dane promieniowanie. istotny jest również kąt padania światła, stąd tez im kąt bryłowy jest mniejszy, tym ryzyko wystąpienia zagrożenia wzrasta. Biorąc pod uwagę białe oświetlenie LED, sklasyfikowano go raczej jako oświetlanie, które w normalnym użytkowaniu nie stwarza zagrożenia dla oczu. W porównaniu z innymi źródłami światła które częściej wytwarzają większe promieniowania danego zakresu, niż to podają na opakowaniu producenci, oświetlenie LED białe jest naprawdę bezpieczne. Nie zwalnia te jednak producentów z obowiązku umieszczania na etykiecie produktu potencjalnego zagrożenia. Badania nad technologia nadal trwają. To że w tym monecie, coś jest określane jako bezpieczne, wcale takie być nie musi. Jest to zupełnie inny sposób na wytwarzania światła. Istotne z punktu widzenia naukowców jest dokładne zbadanie kwestii zagrożenia dla człowieka wynikającego z użytkowania lED’ów.