Zazwyczaj badania biegłości wykonywane są w określonym trybie, właściwym dla rodzaju badania. Jednak w szczególnych przypadkach może zaistnieć konieczność wykonania przyspieszonych badań, które mogą dotyczyć obszaru analiz fizycznych, fizykochemicznych, chemicznych, bądź radiochemicznych. Niektórzy organizatorzy tego rodzaju badań umożliwiają swoim klientom udział w przyspieszonym trybie badań, co jest szczególnie istotne, gdy liczy się czas.
Szybki sposób i elastyczne podejście są bardzo ważne, gdy laboratorium chce zrealizować założone cele. Najczęściej klienci decydują się na przeprowadzenie takich badań dla wody, gleby, powietrza, ale również próbek radiochemicznych. Ponieważ badania w przyspieszonym trybie sprowadzane są na indywidualne zamówienie klienta, to możliwym jest wykonanie dowolnych badań biegłości.
Przyspieszone badania
Po tego rodzaju badania można sięgać, kiedy na przykład dane laboratorium chce rozszerzyć zakres swoich usług i uzyskać akredytację w zakresie kolejnych badań analitycznych. Jest idealnym wyjściem, które pozwala na sprawne przeprowadzenie walidacji, jak również rozszerzenie zakresu dokumentacji działań naprawczych. Jeśli w danym obiekcie zakupiona została nowa aparatura laboratoryjna lub dotychczasowe urządzenie zostało sprawdzone, naprawione lub ustawiane, to badanie biegłości potwierdzi jej działanie bez zarzutów. Dzięki temu zyskamy pewność, że zarówno aparatura laboratoryjna, jak i umiejętności personelu, charakterystyka zastosowań metod badawczych, prawdziwość dotychczasowych badań, a także najwyższa jakość świadczonych usług są niezmienne i w pełni wiarygodne.
Jak przebiega badanie w trybie przyspieszonym?
Badanie w trybie przyspieszonym nie różni się zbytnio od badania przeprowadzanego w ustalonym trybie. W przypadku, gdy klient wyrazi potrzebę przeprowadzenia określonych badań, w ciągu kilku dni roboczych dostarczane są określone próbki, które mają zostać przeanalizowane. Laboratorium dokonuje tych zadań w swoim tempie, a następnie przesyła wyniki do organizatora badania. Nawet w ciągu dwóch dni roboczych od dostarczenia wyników z badania gotowy jest raport, na podstawie którego można stwierdzić, czy placówka otrzyma akredytację, czy też nie. Jeśli wyniki badań analitycznych będą najwyższej jakości i nie będą odbiegać od standardów, bez wątpienia laboratorium będzie mogło otrzymać akredytację i wykonywać rzetelne badania w danym zakresie. Jest to więc bardzo ciekawa oferta dla większości laboratoriów, które chcą się rozwijać i potwierdzać swoje kompetencje.